Цікаві факти про Другу світову війну

Коли були зроблені записи зведень про Другу Світову війну, продиктованих Левітаном?
Зведення і повідомлення Левітана під час Великої Вітчизняної війни не записувалися. Тільки в 1950-х роках був організований спеціальний їх запис для історії.

Яким євреям дозволялось служити в армії нацистської Німеччини?
У нацистській Німеччині євреями вважалися люди, у яких не менше трьох бабусь або дідусів були євреями. Вони були позбавлені громадянства, права займати державні пости і служити в армії. Однак, якщо єврейських бабусь і дідусів було тільки 1 або 2, людина вважалася напівкровкою і називалася терміном «мішлінге». Тисячі мішлінге служили в німецькій армії солдатами та офіцерами, деякі з них входили в генералітет. У свій час в німецьких газетах публікували знімок ідеального німецького солдата – блакитноокого блондина в касці. Цим солдатом був Вернер Голдберг, батько якого був євреєм.

Чому на Параді Перемоги 24 червня 1945 року одну собаку несли на руках на сталінській шинелі?
Під час Другої світової війни розміновувати об’єкти саперам активно допомагали дресировані собаки. Одна з них по кличці Джульбарс виявила при розмінуванні ділянок в європейських країнах в останній рік війни 7468 мін і понад 150 снарядів. Незадовго до Параду Перемоги в Москві 24 червня Джульбарс отримав поранення і не міг пройти в складі школи військових собак. Тоді Сталін наказав нести пса по Червоній площі на своїй шинелі.

Хто і коли намагався плавати на підводному човні з вітрилом?
У 1942 році радянський підводний човен Щ-421 підірвався на німецькій протичовновій міні, втративши хід і можливість занурюватися. Щоб судно не знесло до берега противника, було прийнято рішення зшити вітрило і підняти його на перископі. Однак доплисти на вітрилі до бази вже не вийшло, як не вийшло навіть відбуксирувати підводний човен за допомогою інших кораблів. Після появи німецьких торпедних катерів екіпаж евакуювали, а субмарину затопили.

Який фактор виявився вирішальним у виборі Нагасакі для ядерного удару американських військ?
Якщо місто Хіросіма було однозначно вибране американцями головною ціллю першого атомного удару по Японії, то місту Нагасакі, можна сказати, не пощастило. Ціллю другого скидання бомб мало стати містечко Кокура, однак через сильну хмарність американський пілот ухвалив рішення діяти за запасним варіантом і атакувати Нагасакі.

Чому в будівлі Пентагону спочатку туалетів було в два рази більше, ніж необхідно?
У деяких голлівудських фільмах про Другу Світову війну можна побачити, що американські солдати різних рас б’ються пліч-о-пліч. Це не відповідає дійсності, бо расову сегрегацію в армії США скасували тільки в 1948 році. Розподіл за расовою ознакою зіграв роль і в будівництві Пентагону, що відбувалося в 1942 році – там були побудовані окремі туалети для білих і для чорних, і загальна кількість туалетів була в два рази більше потрібної. Правда, таблички «для білих» і «для чорних» повішені так і не були завдяки втручанню президента Рузвельта.

Яким чином Едіт Піаф допомагала втекти з німецьких таборів французьким військовополоненим?
Французька співачка Едіт Піаф у період окупації виступала в таборах для військовополонених на території Німеччини, після чого фотографувалася на пам’ять з бранцями і німецькими офіцерами. Потім в Парижі обличчя військовополонених вирізали і вклеювали в фальшиві документи. Піаф їхала до табору з повторним візитом і таємно провозили ці паспорти, з якими деяким полоненим вдавалося втекти.

Хто і де вів партизанську діяльність до 1974 року, не знаючи про закінчення Другої Світової війни?
У 1944 році молодшому лейтенанту японської армії Онода Хіро був відданий наказ очолити партизанський загін на філіппінському острові Лубанг. Втративши в боях своїх солдатів, Онода зумів уціліти і зник у джунглях. У 1974 році Онода Хіро був знайдений на тому ж острові, де до цих пір вів партизанську діяльність. Не повіривши у закінчення війни, лейтенант відмовився скласти зброю. І лише коли на острів прибув безпосередній командир Онода і наказав здатися, той вийшов з джунглів, визнавши поразку Японії.

Навіщо Сталін подарував Рузвельту копію фільму «Волга, Волга»?
У 1942 році Сталін запросив посла США подивитися разом з ним фільм «Волга, Волга». Тому фільм сподобався, і Сталін подарував через нього президентові Рузвельту копію фільму. Рузвельт подивився фільм і не зрозумів, чому Сталін надіслав саме його. Тоді він попросив перекласти слова пісень. Коли прозвучала пісня, присвячена пароплаву «Севрюга»: «Америка России подарила пароход:
С носа пар, колеса сзади,
И ужасно, и ужасно,
И ужасно тихий ход», він вигукнув: «Ось тепер зрозуміло! Сталін дорікає нам за тихий хід, за те, що ми до цих пір не відкрили другий фронт».

Чому Ісакієвський собор майже не постраждав у війні?
За роки Великої Вітчизняної війни Ісакієвський собор жодного разу не був підданий прямому артобстрілу – тільки одного разу снаряд потрапив в західний кут собору. За припущеннями військових, причина в тому, що німці використовували найвищий купол міста як орієнтир для пристрілювання. Невідомо, чи керувалося цим припущенням керівництво міста, коли вирішило заховати у підвалі собору цінності з інших музеїв, які не встигли вивезти до початку блокади. Але в результаті і будівля, і цінності благополучно збереглися.

Теги: , .


Comments are closed.