Діти розмовляють уві сні через стрес і перевтому

«Мій 13-річний син Андрій став часто говорити уві сні. Буває кричить, б’є подушку руками, але при цьому не прокидається, – розповідає 43-річна Вікторія. – Пробували його будити, але дитина нічого не може згадати».

Жінка перед сном стала давати синові чай з меліси та ромашки. Так порадили в аптеці для міцнішого сну.

«Все одно син щось говорить. Із чоловіком пішли на хитрість: стали записувати нічні розмови на диктофон, який реагує на звуки. Думали з тих слів щось зрозуміємо. Але нічого розібрати з того запису не можна. Це набір звуків, окремих слів і фраз. Ми переживаємо за сина, щоб у подальшому таке говоріння не призвело до психічних розладів. Видимих причин говорити нема. У школі вчиться добре. Ні з ким на вулиці він не сварився».

«Говоріння під час сну результат пережитого напередодні стресу, і не обов’язково негативного. Наприклад, у дитини було занадто багато яскравих вражень, сильних емоцій, – пояснює психолог Юлія Акіменко. – Частіше говорять у сні діти від 4 до 6 років. Причина — протягом дня було забагато нових іграшок чи нових гостей. Дитина не встигла «переварити» емоції. Таке зазвичай проходить за день- два. Гіперактивні дітки можуть тиждень говорити уві сні. Хапатися одразу за заспокійливі препарати і трави не варто. Головне створити відповідну атмосферу перед сном. Краще не давати дитині за годину до сну дивитися телевізор, грати в рухливі ігри, бігати. Варто гуляти хоча б три години на день».

Іноді говоріння може бути пов’язане з переходом від однієї фази сну до іншої.

«Коли дитина говорить щось незрозуміле, а тоді поринає в більш глибокий сон, психологи це пояснюють як заколисування самого себе. Це може бути пов’язано з емоційним стресом, про який не знають батьки. Часто причина – нерозділене кохання. В моїй практиці була дівчинка, яка прокидалася серед ночі і жахливо кричала. Батьки думали, що їй сняться кошмари. Виявилось, вона закохалась у хлопчика з паралельного класу. Уві сні він її постійно штовхав і відбирав портфель. Коли з’ясували все, дівчинка перестала кричати. Діти бояться розказувати батькам про свої проблеми, тому часто під час сну неконтрольовано щось намагаються розказати».

Зовсім маленькі діти вчаться говорити у сні, або повторювати слова, чи склади, які вивчали до цього з мамою чи з вчителем.

«Вчені помітили, що цуценята, наприклад, часто починають гавкати уві сні раніше, ніж вперше це пробують робити наяву, – продовжує психолог. – Так і малюки, нові слова можуть спочатку проговорювати уві сні, а потім уже вимовляти їх усвідомлено, в стані неспання».

Звернутися до лікаря варто, коли дитина червоніє під час сну.

«Дитина враз може вкритися потом, чи їй нічим дихати, – продовжує психолог. – Часто можуть марити у сні чи скреготати зубами. Якщо таку дитину розбудити, вона довго не може прийти до тями, може плутатись у тому, де вона знаходиться. В таких випадках дитину треба  показати неврологу. Але до зустрічі краще підготуватися. Заведіть щоденник, у якому будете записувати, як часто і в якому стані дитина ходить по квартирі, важливо записати точний час. Це допоможе зорієнтуватися лікарю і поставити точний діагноз».

Теги: , , .


Comments are closed.