Канівчани звернулись до парламенту із вимогою зупинити “медичний геноцид”

Влада “За”, народ “Проти” – так можна охарактеризувати результати громадських слухань 27 квітня у Каневі щодо майбутнього реформування Центральної районної лікарні.

У залі канівського кінотеатру, де проходив захід, зібралось близько сотні людей. Прийшов міський голова Канева Віктор Ніколенко, працівники мерії, головний лікар ЦРЛ Віра Шапошник, її заступник із поліклінічної роботи Валентина Андрон, депутати міської та районної рад, помічники народних депутатів і невизнаний ЦВК народний депутат по канівському округу Леонід Даценко. Районна влада слухання просто проігнорувала.

Лікарі спробували заспокоїти громаду, пояснюючи, що реформування лікарні ще не означає її закриття. Мовляв, медицину реформують, і надання допомоги буде здійснюватись на трьох рівнях. Перший – це ФАПи, дільничні амбулаторії та Центр первинної медико-санітарної допомоги, який буде створено на базі ЦРЛ. Там працюватиме 13 лікарів загальної практики та 10 педіатрів. По селах же буде практикувати більше 40 сімейних лікарів. Утім, медики визнали, що не знають, як буде із вторинним рівнем надання медичної допомоги, тобто вони не можуть гарантувати, що лікарі вузьких спеціальностей, ті ж гінекологи чи невропатологи, прийматимуть у Каневі, а не у Корсуні чи Золотоноші.

“Центр первинної медико-санітарної допомоги буде фінансуватись із місцевого бюджету, а вторинний рівень надання медичної допомоги – лікарня цілодобового обслуговування – фінансуватиметься із обласного бюджету, однак ми ще не бачили жодних документів, тому нічого не можемо сказати. Сподіваємось, що всі лікарі-спеціалісти будуть і далі працювати в Каневі”, – запевнила головний лікар ЦРЛ Віра Шапошник.

Її підтримала заступник з поліклінічної роботи Валентина Андрон, яка побувала у Вінницькій області, де реалізовується пілотний проект медичної реформи.

“Основна наша проблема – це брак коштів. Наприклад, наша лікарня отримує 28,6 мільйона гривень на рік. Тобто на одного канівчанина припадає 90 доларів, а це у 7-12 разів менше, ніж у Росії, і в 60 разів менше, ніж у країнах Євросоюзу. Тому ми зобов’язані реформувати медичну галузь, щоб привести рівень надання медичних послуг у відповідність із розвиненими країнами світу”, – повідомила лікар.

Саме розмови про необхідність економити гроші і невизначеність із другим рівнем надання медичної допомоги викликав у залу бурхливі емоції.

“Вася, тільки не вмирай на моєму чергуванні, сказала мені медсестра, коли я із стенокардією впав. Жінка через усе місто бігла, щоб принести мені таблетку. То ви поясніть, як можна реформувати щось, коли грошей навіть на таблетку немає?” – не витримав канівчанин Василь Скляренко.

“У Польщі пройшла приблизно така ж реформа, про яку ви говорите, однак там уряд вклав у перетворення медицини радянського зразка на європейську 20 мільярдів доларів. У нас же нічого не планується вкладати, бо й так немає грошей. То яка реформа тоді можлива?”- підтримав канівчан депутат районної ради Микола Фесенко.

“Я щойно забрав дружину із кардіологічного центру в Черкасах. То я знаю, що таке проїхати кожен день у інше місто, щоб погодувати свого хворого, щоб купити необхідні ліки, щоб доглянути. Це не медична реформа,  це геноцид. Бо із пенсією у тисячу гривень лікуватись за межами району практично неможливо”, – емоційно, зриваючи бурхливі оплески залу, виступив канівчанин Іван Забродський.

Дісталось і вінницькому експерименту, бо його назвали “фабрикою смерті”.

“Чи може лікар, скажімо, гінеколог, за півроку освоїти ще дев’ять спеціальностей і стати кваліфікованим сімейним лікарем? Ні! Чи може він, як, наприклад, сімейний лікар Межиріцької амбулаторії, на 70-80 літрах бензину, які йому на рік виділила сільська рада, об’їхати 8 сіл, що прикріплені до амбулаторії? Ні! Чи аналізував хтось об’єктивно результати реформи у Вінницькій та Дніпропетровській областях. Ні! А лише за попередніми даними, оприлюдненими у засобах масової інформації, у Дніпропетровській області показники захворюваності на онкологію збільшились на 10%, смертність від алкогольних отруєнь – на 11%, рівень психічних захворювань – на 47%. Це свідчить про те, що люди пізніше звертаються до лікарні”, – виступив депутат Канівської міської ради Юрій Гамалій.

“Жоден український високопосадовець не лікується в Україні, тому будь-яка реформа медицини закінчиться одним – перекладанням труднощів на плечі простих українців. Але громада мусить тиснути на владу, щоб її думка обов’язково була врахована”, – підтримав канівську громаду Леонід Даценко.

Тому присутні вирішили звернутись до депутатів Верховної Ради з вимогою призупинити введення медичної реформи, доки досконало не будуть вивчені результати реалізації пілотного проекту та не буде забезпечено необхідного фінансування. Також громада вирішила провести спільну міську і районну сесію, щоб депутати також направили до парламенту та до Президента відповідні звернення.

Тетяна Воронцова

Теги: , , .


Comments are closed.