Вже більше року новий КПК дає право підозрюваним відкуповуватися від тюремного ув’язнення на цілком офіційних підставах. В Україні вже склався прейскурант грошових застав, внесення яких звільняє від багатомісячного сидіння в СІЗО: наприклад, за наркотики – близько 5 тис. грн, за масові заворушення – 30 тис. грн, а за хабарі – взагалі мільйони. Виняток – злочини насильницького характеру.
180 млн. на заставах
Згідно КПК, розмір застави залежить від тяжкості скоєного правопорушення – за злочин невеликої або середньої тяжкості (наприклад, крадіжку) вноситься застава від 1147 грн. до 22 тис. 940 грн. При підозрі у вчиненні тяжкого злочину (наприклад, ДТП зі смертельними наслідками) – від 22 тис. 940 грн. до 91 тис. 760 грн. За особливо тяжкий злочин (якщо він не пов’язаний з насильством, приміром, чиновницький хабар в особливо великому розмірі) – від 91 тис. 760 грн. до 344 тис. 100 грн. Завдяки грошовим заставам на рахунках судів зібралося понад 180 млн. грн.
Кому і скільки
Незважаючи на те, що згідно з КПК найбільша застава не повинна перевищувати 344 тис. 100 грн, суди користуються лазівкою в законодавстві, що дозволяє призначати підозрюваним в резонансних злочинах нечувані суми. Наприклад, абсолютний рекордсмен по заставі – скандальний екс-ректор Петро Мельник. Йому висунули звинувачення в отриманні хабарів на загальну суму 120 тис. грн. Незважаючи на те, що він втік до США з-під домашнього арешту, суд все-таки визначив суму, сплативши яку він може до закінчення слідства у своїй справі перебувати на волі – в 23 млн. грн.
Відпускають і за вбивство. Так, райсуд Харкова в грудні минулого року відпустив під заставу у 28 тис. грн. співробітника місцевого УБОЗУ, підозрюваного в ДТП, внаслідок якого загинули дві жінки.
Заставу не повертають
Як розповів експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук, українські суди застосовують заставу, тільки якщо прокуратура не наполягає на арешті.
«Щомісяця суди приймають кілька сотень рішень про запобіжний захід у вигляді грошової застави (ця цифра може сягати до 300-400 рішень по Україні). Застава не повертається і переходить у дохід держави, якщо у справі заявлено цивільний позов, якщо є судові витрати на експертизи (віднімається затребувана сума), – говорить експерт Банчук. – Якщо підозрюваний порушив покладені на нього зобов’язання з’являтися за першим викликом слідчого, не виїжджати з міста, тоді його заарештовують, а гроші йдуть в бюджет».
Які призначали застави
- Збут наркотиків – 5100 грн.
- Крадіжка в особливо великих розмірах – 344 100 грн.
- Шахрайство в особливо великих розмірах – 536 500 грн.
- Грабіж у складі групи – 91 760 грн.
- Зловживання службовим становищем у складі групи – 200 725 грн.
- Умисне знищення майна – 68 820 грн.
- Хуліганство – 22 940 грн.
- Погроза насильством співробітникові правоохоронних органів – 24 360 грн.
Джерело: Єдиний державний реєстр судових рішень 2013-2014 роки.
Це офіційна інформація. Але є й інша, неофіційна. На умовах анонімності один з відомих одеських адвокатів розповів, що до офіційної цифри застави треба додати цифру, завдяки якій судом буде винесено такий вердикт: прокуратурі за згоду – від 2000 у.о., судді – 2000-3000 у.о.